25235 Views |  Like

Leczo z zieloną soczewicą

Leczo z zieloną soczewicą

Leczo z zieloną soczewicą

W zimie, kiedy warzywa nie są najtańsze, warto skorzystać z zapasów zrobionych latem. Moja mama też lubi stosować tę zasadę i zawsze przygotowuje na zimę kilkanaście słoików pysznego leczo z papryki, cukinii, cebuli i pomidorów. Wystarczy je potem tylko wyjąć ze słoika, podgrzać dodając ulubione przyprawy, miętę, czosnek, kminek, itd. – ja daję curry w dużych ilościach, bo je uwielbiam. Można jeść leczo jako osobny posiłek lub – by wzbogacić wartości odżywcze – dodać na przykład zielonej soczewicy.

Składniki na leczo z zielonej soczewicy:
  • 2000 g papryki czerwonej (można zmieszać z żółtą),
  • 1000 g pomidorów dojrzałych, słodkich,
  • 2 średnie cukinie,
  • 4 cebule,
  • odrobinę oleju kukurydzianego lub oliwy,
  • sól.
Cebule obieramy, kroimy w pół-talarki, lekko podsmażamy na odrobinie oleju, przekładamy do dużego garnka. Dodajemy pokrojoną w kostkę paprykę, gdy ta lekko zmięknie dodajemy pokrojoną w półkrążki cukinię, solimy. Nie zalewamy wodą, warzywa po chwili zaczną same puszczać sok.
Gdy warzywa zmiękną, dodajemy pomidory pokrojone na kawałki (wcześniej sparzone i obrane ze skórki). Wszystko razem musi się zagotować, ewentualnie dodajemy soli do smaku, przekładamy do słoików i wekujemy.
Przetwory robimy na przełomie sierpnia i września, kiedy warzywa są dojrzałe, mają najlepszy smak, no i najbardziej przystępną cenę. Jeśli przygotowujemy leczo w zimie spokojnie można użyć pomidorów z puszki.
Soczewicę gotujemy w osolonej wodzie, ok. 15-20 minut, próbując, kiedy będzie wystarczająco miękka, ja gotuję krócej, bo lubię „al dente”, jak to mawiają Włosi. Po ugotowaniu odcedzamy i mieszamy z podgrzanym leczo.

anka-weganka.blogspot.com